- Loyal
- 5308ZZ
5308ZZ Bearing | Loyal
| 5308ZZ interchange KOYO 5308ZZ | |
| 5308ZZ cross reference KOYO 5308ZZ | |
| 5308ZZ Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 5308ZZ |
| D | 90 mm |
| d | 40 mm |
| B | 36.5 mm |
| C | 36.5 mm |
| a | 44.9 mm |
| Noun | Bearing |
| Bore | 1.575 Inch | 40 Millimeter |
| Width | 1.437 Inch | 36.5 Millimeter |
| da max | 52.1 mm |
| Weight | 1.05 Kg |
| r min. | 1.5 mm |
| UNSPSC | 31171531 |
| da min. | 48.5 mm |
| ra max. | 1.5 mm |
| Da max. | 81.5 mm |
| Category | Angular Contact Ball Bearing |
| Enclosure | 2 Metal Shields |
| Size (mm) | 40x90x36.5 |
| Snap Ring | No |
| Inventory | 0.0 |
| Width (mm) | 36.5 |
| Flush Ground | No |
| Contact Angle | 24 Degree |
| Product Group | B00152 |
| Inch - Metric | Metric |
| Cage Material | Steel |
| Bearing number | 5308ZZ |
| Keyword String | Angular Contact |
| Rolling Element | Ball Bearing |
| Precision Class | ABEC 1 | ISO P0 |
| Long Description | 40MM Bore; 90MM Outside Diameter; 36.5MM Width; 2 Metal Shields; No Flush Ground; Ball Bearing; Double Row of Balls; ABEC 1 | ISO P0; No Filling Slot; No Snap Ring; C0-Medium; Steel Cage; 24 Degree; 1 |
| Manufacturer URL | http://www.koyousa.com |
| Outside Diameter | 3.543 Inch | 90 Millimeter |
| Manufacturer Name | KOYO |
| Weight / Kilogram | 1.136 |
| Internal Clearance | C0-Medium |
| Number of Bearings | 1 (Single) |
| Bore Diameter (mm) | 40 |
| Outer Diameter (mm) | 90 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| Harmonized Tariff Code | 8482.10.50.28 |
| Number of Rows of Balls | Double Row |
| Basic static load rating (C0) | 37.8 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 51.4 kN |
| Maximum Capacity / Filling Slot | No |
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4



5308ZZ PDF download