- Loyal
- 5308ZZ
5308ZZ Bearing | Loyal
| 5308ZZ interchange FBJ 5308ZZ | |
| 5308ZZ cross reference FBJ 5308ZZ | |
| 5308ZZ Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 5308ZZ |
| D | 90 mm |
| d | 40 mm |
| B | 36,5 mm |
| C | 36,5 mm |
| Weight | 1,01 Kg |
| Size (mm) | 40x90x36.5 |
| Width (mm) | 36,5 |
| Bearing number | 5308ZZ |
| Angle (α) | 25 ° |
| Bore Diameter (mm) | 40 |
| Outer Diameter (mm) | 90 |
| (Grease) Lubrication Speed | 4400 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 60,5 kN |
| Basic static load rating (C0) | 44 kN |
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8



5308ZZ PDF download