- Loyal
- 5308SCZZ
5308SCZZ Bearing | Loyal
| 5308SCZZ interchange NTN 5308SCZZ | |
| 5308SCZZ cross reference NTN 5308SCZZ | |
| 5308SCZZ Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 5308SCZZ |
| a | 43 mm |
| d | 40 mm |
| D | 90 mm |
| B | 36,5 mm |
| C | 36,5 mm |
| Bore | 1.575 Inch | 40 Millimeter |
| Noun | Bearing |
| Width | 1.437 Inch | 36.5 Millimeter |
| UNSPSC | 31171531 |
| da max | 53 mm |
| r min. | 1,5 mm |
| da min. | 49 mm |
| Da max. | 81 mm |
| ra max. | 1,5 mm |
| Category | Angular Contact Ball Bearing |
| Inventory | 0.0 |
| Snap Ring | No |
| Size (mm) | 40x90x36.5 |
| Enclosure | 2 Metal Shields |
| Width (mm) | 36,5 |
| Flush Ground | No |
| Inch - Metric | Metric |
| Contact Angle | 25 Degree |
| Cage Material | Steel |
| Product Group | B00152 |
| Bearing number | 5308SCZZ |
| Other Features | Shell Alvania 2 Prelubricated |
| Keyword String | Angular Contact |
| Rolling Element | Ball Bearing |
| Precision Class | ABEC 1 | ISO P0 |
| Manufacturer URL | http://www.ntnamerica.com |
| Outside Diameter | 3.543 Inch | 90 Millimeter |
| Long Description | 40MM Bore; 90MM Outside Diameter; 36.5MM Width; 2 Metal Shields; No Flush Ground; Ball Bearing; Double Row of Balls; ABEC 1 | ISO P0; No Filling Slot; No Snap Ring; C0-Medium; Steel Cage; 25 Degree; 1 |
| Weight / Kilogram | 1.016 |
| Manufacturer Name | NTN |
| Internal Clearance | C0-Medium |
| Number of Bearings | 1 (Single) |
| Bore Diameter (mm) | 40 |
| Outer Diameter (mm) | 90 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| Harmonized Tariff Code | 8482.10.50.28 |
| Number of Rows of Balls | Double Row |
| Basic static load rating (C0) | 38 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 49,5 kN |
| Maximum Capacity / Filling Slot | No |
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4



5308SCZZ PDF download