- Loyal
- 5308SCLLM
5308SCLLM Bearing | Loyal
| 5308SCLLM interchange NTN 5308SCLLM | |
| 5308SCLLM cross reference NTN 5308SCLLM | |
| 5308SCLLM Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 5308SCLLM |
| C | 36,5 mm |
| d | 40 mm |
| D | 90 mm |
| B | 36,5 mm |
| a | 43 mm |
| da max | 53 mm |
| r min. | 1,5 mm |
| ra max. | 1,5 mm |
| Da max. | 81 mm |
| da min. | 49 mm |
| Size (mm) | 40x90x36.5 |
| Width (mm) | 36,5 |
| Bearing number | 5308SCLLM |
| Bore Diameter (mm) | 40 |
| Outer Diameter (mm) | 90 |
| Basic dynamic load rating (C) | 49,5 kN |
| Basic static load rating (C0) | 38 kN |
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8



5308SCLLM PDF download