- Loyal
- 5308SCLLD
5308SCLLD Bearing | Loyal
| 5308SCLLD interchange NTN 5308SCLLD | |
| 5308SCLLD cross reference NTN 5308SCLLD | |
| 5308SCLLD Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 5308SCLLD |
| C | 36,5 mm |
| d | 40 mm |
| D | 90 mm |
| B | 36,5 mm |
| a | 43 mm |
| da max | 53 mm |
| r min. | 1,5 mm |
| ra max. | 1,5 mm |
| Da max. | 81 mm |
| da min. | 49 mm |
| Size (mm) | 40x90x36.5 |
| Width (mm) | 36,5 |
| Bearing number | 5308SCLLD |
| Bore Diameter (mm) | 40 |
| Outer Diameter (mm) | 90 |
| Basic dynamic load rating (C) | 49,5 kN |
| Basic static load rating (C0) | 38 kN |
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000



5308SCLLD PDF download