- Loyal
- 5308N
5308N Bearing | Loyal
| 5308N interchange NACHI 5308N | |
| 5308N cross reference NACHI 5308N | |
| 5308N Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 5308N |
| C | 36.5 mm |
| a | 3.28 mm |
| b | 2.7 mm |
| d | 40 mm |
| D | 90 mm |
| B | 36.5 mm |
| da | 49 mm |
| D1 | 86.79 mm |
| Cy | 5.4 mm |
| Da | 81 mm |
| Dx | 98 mm |
| ra | 1.5 mm |
| Width | 36.5 mm |
| r min. | 1.5 mm |
| Weight | 1.05 Kg |
| a (max) | 3.3 mm |
| Bore Size | 40 mm |
| Enclosure | Open |
| Size (mm) | 40x90x36.5 |
| Bore Type | Cylindrical Bore |
| Width (mm) | 36.5 |
| Groove Width | 2.7 mm |
| Configuration | Double Row |
| Bearing number | 5308N |
| Groove Diameter | 86.8 mm |
| Radial Clearance | 0.006 to 0.020 mm |
| Outside Diameter | 90 mm |
| Static Load Rating | 46,500 N |
| Bore Diameter (mm) | 40 |
| Outer Diameter (mm) | 90 |
| Dynamic Load Rating | 63,500 N |
| Limiting Speed - Oil | 7,500 rpm |
| Fillet Radius/Chamfer | 1.5 mm |
| Limiting Speed - Grease | 5,500 rpm |
| (Grease) Lubrication Speed | 5500 r/min |
| Basic static load rating (C0) | 46,5 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 63,5 kN |
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8



5308N PDF download