- Loyal
- 5308KG
5308KG Bearing | Loyal
| 5308KG interchange Timken 5308KG | |
| 5308KG cross reference Timken 5308KG | |
| 5308KG Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 5308KG |
| D | 90 mm |
| d | 40 mm |
| C | 36,53 mm |
| Weight | 1,102 Kg |
| Size (mm) | 40x90x36.53 |
| Width (mm) | 36,53 |
| Bearing number | 5308KG |
| Angle (α) | 30 ° |
| Bore Diameter (mm) | 40 |
| Outer Diameter (mm) | 90 |
| Basic dynamic load rating (C) | 90,6 kN |
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4



5308KG PDF download