- Loyal
- 5308K
5308K Bearing | Loyal
| 5308K interchange Timken 5308K | |
| 5308K cross reference Timken 5308K | |
| 5308K Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 5308K |
| D | 90 mm |
| d | 40 mm |
| B | 36,53 mm |
| C | 36,53 mm |
| Weight | 1,139 Kg |
| Size (mm) | 40x90x36.53 |
| Width (mm) | 36,53 |
| Bearing number | 5308K |
| Angle (α) | 20 ° |
| Bore Diameter (mm) | 40 |
| Outer Diameter (mm) | 90 |
| Basic dynamic load rating (C) | 72,4 kN |
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8



5308K PDF download