- Loyal
- 5308 2RS
5308 2RS Bearing | Loyal
| 5308 2RS interchange CYSD 5308 2RS | |
| 5308 2RS cross reference CYSD 5308 2RS | |
| 5308 2RS Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 5308 2RS |
| D | 90 mm |
| d | 40 mm |
| B | 36,5 mm |
| C | 36,5 mm |
| r min. | 1,5 mm |
| Weight | 1,05 Kg |
| Size (mm) | 40x90x36.5 |
| Width (mm) | 36,5 |
| Bearing number | 5308 2RS |
| Bore Diameter (mm) | 40 |
| Outer Diameter (mm) | 90 |
| Basic dynamic load rating (C) | 51,4 kN |
| Basic static load rating (C0) | 37,6 kN |
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8



5308 2RS PDF download