- Loyal
- 5308
5308 Bearing | Loyal
| 5308 interchange KOYO 5308 | |
| 5308 cross reference KOYO 5308 | |
| 5308 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 5308 |
| D | 90 mm |
| d | 40 mm |
| B | 36.5 mm |
| C | 36.5 mm |
| a | 44.9 mm |
| Cu | 2.35 |
| Cr | 78.3 |
| C0r | 45.4 |
| Bore | 1.575 Inch | 40 Millimeter |
| Noun | Bearing |
| Width | 1.437 Inch | 36.5 Millimeter |
| Weight | 1.05 Kg |
| r(min) | 1.5 |
| UNSPSC | 31171531 |
| da max | 52.1 mm |
| r min. | 1.5 mm |
| ra max. | 1.5 mm |
| Da max. | 81.5 mm |
| da(max) | - |
| da(min) | 48.5 |
| Da(max) | 81.5 |
| ra(max) | 1.5 |
| da min. | 48.5 mm |
| Category | Angular Contact Ball Bearing |
| Oil lub. | 6100 |
| Enclosure | Open |
| Inventory | 0.0 |
| Size (mm) | 40x90x36.5 |
| Snap Ring | No |
| Width (mm) | 36.5 |
| Grease lub. | 4600 |
| Bearing No. | 5308 |
| Flush Ground | No |
| Product Group | B00152 |
| Cage Material | Steel |
| Contact Angle | 24 Degree |
| Inch - Metric | Metric |
| Keyword String | Angular Contact |
| Bearing number | 5308 |
| Precision Class | ABEC 1 | ISO P0 |
| Rolling Element | Ball Bearing |
| (Refer.)Mass(kg) | 1.05 |
| Manufacturer URL | http://www.koyousa.com |
| Outside Diameter | 3.543 Inch | 90 Millimeter |
| Long Description | 40MM Bore; 90MM Outside Diameter; 36.5MM Width; Open; No Flush Ground; Ball Bearing; Double Row of Balls; ABEC 1 | ISO P0; No Filling Slot; No Snap Ring; C0-Medium; Steel Cage; 24 Degree; 1 (Single) |
| Manufacturer Name | KOYO |
| Weight / Kilogram | 1.092 |
| Internal Clearance | C0-Medium |
| Number of Bearings | 1 (Single) |
| Bore Diameter (mm) | 40 |
| Outer Diameter (mm) | 90 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| Harmonized Tariff Code | 8482.10.50.28 |
| Number of Rows of Balls | Double Row |
| (Grease) Lubrication Speed | 4600 r/min |
| Basic static load rating (C0) | 45.4 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 62.7 kN |
| Maximum Capacity / Filling Slot | No |
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2



5308 PDF download