- Loyal
- SS 609
SS 609 Bearing | Loyal
| SS 609 interchange ISB SS 609 | |
| SS 609 cross reference ISB SS 609 | |
| SS 609 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | SS 609 |
| D | 24 mm |
| d | 9 mm |
| B | 7 mm |
| C | 7 mm |
| Size (mm) | 9x24x7 |
| Width (mm) | 7 |
| Bearing number | SS 609 |
| Bore Diameter (mm) | 9 |
| Outer Diameter (mm) | 24 |
| (Oil) Lubrication Speed | 38700 r/min |
| (Grease) Lubrication Speed | 32895 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 3,058 kN |
| Basic static load rating (C0) | 1,568 kN |
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4



SS 609 PDF download