- Loyal
- RTUEY80
RTUEY80 Bearing | Loyal
| RTUEY80 interchange INA RTUEY80 | |
| RTUEY80 cross reference INA RTUEY80 | |
| RTUEY80 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | RTUEY80 |
| H | 184 mm |
| L | 230 mm |
| d | 80 mm |
| T | 110 mm |
| A | 70 mm |
| N | 41 mm |
| B | 82,6 mm |
| N2 | 70 mm |
| A2 | 50 mm |
| N1 | 35 mm |
| L1 | 140 mm |
| H1 | 165 mm |
| A1 | 28 mm |
| L3 | 120 mm |
| L2 | 20 mm |
| S1 | 49,3 mm |
| Weight | 7,63 Kg |
| Category | Bearings |
| Inventory | 0.0 |
| Thread (Q) | Rp1/8 |
| Product Group | M06110 |
| Bearing number | RTUEY80 |
| Manufacturer Name | SCHAEFFLER GROUP |
| Weight / Kilogram | 8.38 |
| Bore Diameter (mm) | 80 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| Basic dynamic load rating (C) | 72 kN |
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4



RTUEY80 PDF download