- Loyal
- RNA49/28
RNA49/28 Bearing | Loyal
| RNA49/28 interchange SKF RNA49/28 | |
| RNA49/28 cross reference SKF RNA49/28 | |
| RNA49/28 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | RNA49/28 |
| D | 45 mm |
| C | 17 mm |
| Fw | 32 mm |
| Weight | 0,073 Kg |
| Size (mm) | 32x45x17 |
| Width (mm) | 17 |
| Bearing number | RNA49/28 |
| Reference speed | 12000 r/min |
| Bore Diameter (mm) | 32 |
| Outer Diameter (mm) | 45 |
| Fatigue load limit (Pu) | 4,4 |
| Basic dynamic load rating (C) | 25,1 kN |
| Basic static load rating (C0) | 36,5 kN |
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8



RNA49/28 PDF download