- Loyal
- UCFX18
UCFX18 Bearing | Loyal
| UCFX18 interchange KOYO UCFX18 | |
| UCFX18 cross reference KOYO UCFX18 | |
| UCFX18 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | UCFX18 |
| d | 90 mm |
| A | 76 mm |
| B | 104 mm |
| J | 171 mm |
| L | 214 mm |
| N | 23 mm |
| S | 42,9 mm |
| A0 | 106,1 mm |
| A1 | 24 mm |
| f0 | 14.4 |
| A2 | 45 mm |
| Cr | 109 |
| C0r | 81.9 |
| Weight | 11,9 Kg |
| Bolt (G) | M20 |
| Bolt size | M20 |
| Nipple size | R1/8 |
| Bearing No. | UCFX18 |
| Bearing number | UCFX18 |
| Bore Diameter (mm) | 90 |
| (Refer.)Unit mass(kg) | 11.9 |
| Basic static load rating (C0) | 81,9 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 109 kN |
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8



UCFX18 PDF download