- Loyal
- UCFX18
UCFX18 Bearing | Loyal
| UCFX18 interchange FYH UCFX18 | |
| UCFX18 cross reference FYH UCFX18 | |
| UCFX18 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | UCFX18 |
| d | 90 mm |
| A | 76 mm |
| B | 104 mm |
| J | 171 mm |
| L | 214 mm |
| N | 23 mm |
| S | 42,9 mm |
| A0 | 106,1 mm |
| A1 | 24 mm |
| A2 | 45 mm |
| Weight | 11,9 Kg |
| Bolt (G) | M20 |
| Category | Bearings |
| Inventory | 0.0 |
| Product Group | M06110 |
| Bearing number | UCFX18 |
| Manufacturer Name | FYH BEARING UNITS |
| Weight / Kilogram | 0 |
| Bore Diameter (mm) | 90 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| Basic static load rating (C0) | 81,9 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 109 kN |
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000



UCFX18 PDF download