- Loyal
- UCHA207-23
UCHA207-23 Bearing | Loyal
| UCHA207-23 interchange KOYO UCHA207-23 | |
| UCHA207-23 cross reference KOYO UCHA207-23 | |
| UCHA207-23 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | UCHA207-23 |
| d | 36,5125 mm |
| A | 40 mm |
| B | 42,9 mm |
| H | 70 mm |
| L | 92 mm |
| S | 17,5 mm |
| H1 | 116 mm |
| H2 | 19 mm |
| Weight | 1,2 Kg |
| Bolt (G) | PF 3/4 |
| Width (mm) | 42,9 |
| Bearing number | UCHA207-23 |
| Bore Diameter (mm) | 36,5125 |
| Basic dynamic load rating (C) | 25,7 kN |
| Basic static load rating (C0) | 15,4 kN |
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8



UCHA207-23 PDF download