- Loyal
- UCHA207-21
UCHA207-21 Bearing | Loyal
| UCHA207-21 interchange FYH UCHA207-21 | |
| UCHA207-21 cross reference FYH UCHA207-21 | |
| UCHA207-21 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | UCHA207-21 |
| d | 33,3375 mm |
| A | 40 mm |
| B | 42,9 mm |
| C | − mm |
| H | 70 mm |
| L | 92 mm |
| S | 17,5 mm |
| H1 | 116 mm |
| H2 | 19 mm |
| Weight | 1,2 Kg |
| Bolt (G) | PF 3/4 |
| Width (mm) | 42,9 |
| Bearing number | UCHA207-21 |
| Bore Diameter (mm) | 33,3375 |
| Basic dynamic load rating (C) | 25,7 kN |
| Basic static load rating (C0) | 15,4 kN |
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8



UCHA207-21 PDF download