- Loyal
- FBN-162023Z-E
FBN-162023Z-E Bearing | Loyal
| FBN-162023Z-E interchange NSK FBN-162023Z-E | |
| FBN-162023Z-E cross reference NSK FBN-162023Z-E | |
| FBN-162023Z-E Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | FBN-162023Z-E |
| d | 16 |
| C | 14.9 |
| D_ | 20 |
| C0 | 22.3 |
| Fw | 16 mm |
| Ew | 20 mm |
| Bc | 23,5 mm |
| B_ | 23.5 |
| Z_ | 15 |
| DA_ | 2 |
| SLR | 19.8 |
| mass | 15 |
| yobi | FBN-162023Z-E |
| SDM_ | 18 |
| KBRG | 8144 |
| LangID | 1 |
| Weight | 0,015 Kg |
| hidYobi | FBN-162023Z-E |
| hidTable | ecat_NSCRA |
| Prod_Type3 | NRB_CNRA_FS |
| Bearing number | FBN-162023Z-E |
| Bore Diameter (mm) | 16 |
| Outer Diameter (mm) | 20 |
| Basic dynamic load rating (C) | 14,9 kN |
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4



FBN-162023Z-E PDF download