- Loyal
- NUP3048
NUP3048 Bearing | Loyal
| NUP3048 interchange ISO NUP3048 | |
| NUP3048 cross reference ISO NUP3048 | |
| NUP3048 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NUP3048 |
| D | 360 mm |
| d | 240 mm |
| B | 92 mm |
| C | 92 mm |
| Size (mm) | 240x360x92 |
| Width (mm) | 92 |
| Bearing number | NUP3048 |
| Bore Diameter (mm) | 240 |
| Outer Diameter (mm) | 360 |
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8



NUP3048 PDF download