- Loyal
- NUP3040
NUP3040 Bearing | Loyal
| NUP3040 interchange Loyal NUP3040 | |
| NUP3040 cross reference Loyal NUP3040 | |
| NUP3040 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NUP3040 |
| d | 200 mm |
| D | 310 mm |
| B | 82 mm |
| C | 82 mm |
| Fw | 232 mm |
| Weight | 24,95 Kg |
| Size (mm) | 200x310x82 |
| Width (mm) | 82 |
| Bearing number | NUP3040 |
| Bore Diameter (mm) | 200 |
| Outer Diameter (mm) | 310 |
| (Grease) Lubrication Speed | 2000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 689 kN |
| Basic static load rating (C0) | 1250 kN |
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8



NUP3040 PDF download