- Loyal
- NUP304-E-TVP3
NUP304-E-TVP3 Bearing | Loyal
| NUP304-E-TVP3 interchange NKE NUP304-E-TVP3 | |
| NUP304-E-TVP3 cross reference NKE NUP304-E-TVP3 | |
| NUP304-E-TVP3 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NUP304-E-TVP3 |
| B | 15 mm |
| d | 20 mm |
| F | 27,5 mm |
| D | 52 mm |
| C | 15 mm |
| Weight | 0,151 Kg |
| r3 min. | 0,6 mm |
| r4 min. | 0,6 mm |
| r1 min. | 1,1 mm |
| r2 min. | 1,1 mm |
| Size (mm) | 20x52x15 |
| Width (mm) | 15 |
| Bearing number | NUP304-E-TVP3 |
| Bore Diameter (mm) | 20 |
| Outer Diameter (mm) | 52 |
| Basic dynamic load rating (C) | 34,7 kN |
| Basic static load rating (C0) | 26,5 kN |
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4



NUP304-E-TVP3 PDF download