- Loyal
- NUP304
NUP304 Bearing | Loyal
| NUP304 interchange KOYO NUP304 | |
| NUP304 cross reference KOYO NUP304 | |
| NUP304 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NUP304 |
| d | 20 mm |
| D | 52 mm |
| B | 15 mm |
| C | 15 mm |
| Fw | 28.5 mm |
| r min. | 1.1 mm |
| Weight | 0.147 Kg |
| r1 min. | 0.6 mm |
| Size (mm) | 20x52x15 |
| Width (mm) | 15 |
| Bearing number | NUP304 |
| Bore Diameter (mm) | 20 |
| Outer Diameter (mm) | 52 |
| (Grease) Lubrication Speed | 12000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 23.1 kN |
| Basic static load rating (C0) | 19.2 kN |
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16



NUP304 PDF download