- Loyal
- NUP304
NUP304 Bearing | Loyal
| NUP304 interchange FBJ NUP304 | |
| NUP304 cross reference FBJ NUP304 | |
| NUP304 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NUP304 |
| F | 28,5 mm |
| d | 20 mm |
| D | 52 mm |
| B | 15 mm |
| C | 15 mm |
| Weight | 0,15 Kg |
| Size (mm) | 20x52x15 |
| Width (mm) | 15 |
| Bearing number | NUP304 |
| Bore Diameter (mm) | 20 |
| Outer Diameter (mm) | 52 |
| (Grease) Lubrication Speed | 12000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 21,4 kN |
| Basic static load rating (C0) | 17,3 kN |
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16



NUP304 PDF download