- Loyal
- NUP304EG
NUP304EG Bearing | Loyal
| NUP304EG interchange NACHI NUP304EG | |
| NUP304EG cross reference NACHI NUP304EG | |
| NUP304EG Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NUP304EG |
| C | 15 mm |
| B | 15 mm |
| D | 52 mm |
| d | 20 mm |
| Fw | 27,5 mm |
| r1 | 0.6 mm |
| Width | 15 mm |
| r min. | 1,1 mm |
| Weight | 0,15 Kg |
| r1 min. | 0,6 mm |
| dd (min) | 33 mm |
| Da (max) | 45 mm |
| dc (min) | 30 mm |
| db (max) | 27 mm |
| db (min) | 25 mm |
| ra (max) | 1 mm |
| Bore Size | 20 mm |
| ra1 (max) | 0.6 mm |
| Bore Type | Cylindrical Bore |
| Size (mm) | 20x52x15 |
| Enclosure | Open |
| Width (mm) | 15 |
| Configuration | Single Row |
| Bearing number | NUP304EG |
| Outside Diameter | 52 mm |
| Radial Clearance | 0.020 to 0.045 mm |
| Static Load Rating | 26,900 N |
| Bore Diameter (mm) | 20 |
| Dynamic Load Rating | 31,500 N |
| Outer Diameter (mm) | 52 |
| Limiting Speed - Oil | 15,000 rpm |
| Fillet Radius/Chamfer | 1.1 mm |
| Limiting Speed - Grease | 12,000 rpm |
| (Grease) Lubrication Speed | 12000 r/min |
| Inside Ring Outside Diameter | 27.5 mm |
| Basic static load rating (C0) | 26,9 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 31,5 kN |
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8



NUP304EG PDF download