- Loyal
- NUP304E.TVP
NUP304E.TVP Bearing | Loyal
| NUP304E.TVP interchange Timken NUP304E.TVP | |
| NUP304E.TVP cross reference Timken NUP304E.TVP | |
| NUP304E.TVP Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NUP304E.TVP |
| d | 20 mm |
| F | 27,5 mm |
| D | 52 mm |
| E | 45,5 mm |
| B | 15 mm |
| C | 15 mm |
| r | 0,6 mm |
| H | 41,8 mm |
| J | 31,4 mm |
| r1 max. | 1,1 mm |
| Bearing number | NUP304E.TVP |
| Bore Diameter (mm) | 20 |
| Outer Diameter (mm) | 45,5 |
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16



NUP304E.TVP PDF download