- Loyal
- NUP304E
NUP304E Bearing | Loyal
| NUP304E interchange NTN NUP304E | |
| NUP304E cross reference NTN NUP304E | |
| NUP304E Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NUP304E |
| B | 15 mm |
| J | 31,1 mm |
| d | 20 mm |
| D | 52 mm |
| C | 15 mm |
| Fw | 27,5 mm |
| Weight | 0,176 Kg |
| r min. | 1,1 mm |
| r1 min. | 0,6 mm |
| Size (mm) | 20x52x15 |
| Width (mm) | 15 |
| Bearing number | NUP304E |
| Bore Diameter (mm) | 20 |
| Outer Diameter (mm) | 52 |
| (Grease) Lubrication Speed | 13 000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 31,5 kN |
| Basic static load rating (C0) | 26,9 kN |
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4



NUP304E PDF download