- Loyal
- RNA4900
RNA4900 Bearing | Loyal
| RNA4900 interchange Timken RNA4900 | |
| RNA4900 cross reference Timken RNA4900 | |
| RNA4900 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | RNA4900 |
| D | 22 mm |
| d | 14 mm |
| C | 13 mm |
| r | 0,3 mm |
| Weight | 0,018 Kg |
| Size (mm) | 14x22x13 |
| Width (mm) | 13 |
| Bearing number | RNA4900 |
| Bore Diameter (mm) | 14 |
| Outer Diameter (mm) | 22 |
| (Grease) Lubrication Speed | 24000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 9,39 kN |
| Basic static load rating (C0) | 10,3 kN |
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4



RNA4900 PDF download