- Loyal
- RNA49/52
RNA49/52 Bearing | Loyal
| RNA49/52 interchange NSK RNA49/52 | |
| RNA49/52 cross reference NSK RNA49/52 | |
| RNA49/52 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | RNA49/52 |
| D | 75 mm |
| C | 22 mm |
| Fw | 60 mm |
| r min. | 0,6 mm |
| Weight | 0,2 Kg |
| Size (mm) | 60x75x22 |
| Width (mm) | 22 |
| Bearing number | RNA49/52 |
| Bore Diameter (mm) | 60 |
| Outer Diameter (mm) | 75 |
| Basic dynamic load rating (C) | 48 kN |
| Basic static load rating (C0) | 87,5 kN |
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8



RNA49/52 PDF download