- Loyal
- RNA49/42TT
RNA49/42TT Bearing | Loyal
| RNA49/42TT interchange NSK RNA49/42TT | |
| RNA49/42TT cross reference NSK RNA49/42TT | |
| RNA49/42TT Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | RNA49/42TT |
| D | 65 mm |
| C | 22 mm |
| Fw | 50 mm |
| r min. | 0,6 mm |
| Weight | 0,17 Kg |
| Size (mm) | 50x65x22 |
| Width (mm) | 22 |
| Bearing number | RNA49/42TT |
| Bore Diameter (mm) | 50 |
| Outer Diameter (mm) | 65 |
| Basic dynamic load rating (C) | 36,5 kN |
| Basic static load rating (C0) | 58 kN |
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4



RNA49/42TT PDF download