- Loyal
- RNA49/38TT
RNA49/38TT Bearing | Loyal
| RNA49/38TT interchange NSK RNA49/38TT | |
| RNA49/38TT cross reference NSK RNA49/38TT | |
| RNA49/38TT Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | RNA49/38TT |
| D | 58 mm |
| C | 20 mm |
| Fw | 45 mm |
| r min. | 0,6 mm |
| Weight | 0,12 Kg |
| Size (mm) | 45x58x20 |
| Width (mm) | 20 |
| Bearing number | RNA49/38TT |
| Bore Diameter (mm) | 45 |
| Outer Diameter (mm) | 58 |
| Basic dynamic load rating (C) | 30,5 kN |
| Basic static load rating (C0) | 47,5 kN |
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4



RNA49/38TT PDF download