- Loyal
- RNA49/38
RNA49/38 Bearing | Loyal
| RNA49/38 interchange NSK RNA49/38 | |
| RNA49/38 cross reference NSK RNA49/38 | |
| RNA49/38 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | RNA49/38 |
| D | 58 mm |
| C | 20 mm |
| Fw | 45 mm |
| r min. | 0,6 mm |
| Weight | 0,12 Kg |
| Size (mm) | 45x58x20 |
| Width (mm) | 20 |
| Bearing number | RNA49/38 |
| Bore Diameter (mm) | 45 |
| Outer Diameter (mm) | 58 |
| Basic dynamic load rating (C) | 34 kN |
| Basic static load rating (C0) | 56 kN |
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16



RNA49/38 PDF download