- Loyal
- RTUEY 80
RTUEY 80 Bearing | Loyal
| RTUEY 80 interchange NKE RTUEY 80 | |
| RTUEY 80 cross reference NKE RTUEY 80 | |
| RTUEY 80 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | RTUEY 80 |
| E | 70 mm |
| T | 110 mm |
| d | 80 mm |
| V | 184 mm |
| O | 49,3 mm |
| A | 230 mm |
| B | 50 mm |
| D | 28 mm |
| W | 120 mm |
| F | 20 mm |
| G | 35 mm |
| H | 140 mm |
| K | 41 mm |
| L | 82,6 mm |
| M | 165 mm |
| K1 | 70 mm |
| Thread (G) | R1/8“ |
| Bearing number | RTUEY 80 |
| Bore Diameter (mm) | 80 |
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16



RTUEY 80 PDF download