- Loyal
- RTUE70
RTUE70 Bearing | Loyal
| RTUE70 interchange NKE RTUE70 | |
| RTUE70 cross reference NKE RTUE70 | |
| RTUE70 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | RTUE70 |
| F | 20 mm |
| E | 70 mm |
| M | 151 mm |
| L | 66,1 mm |
| K | 41 mm |
| H | 135 mm |
| G | 35 mm |
| W | 120 mm |
| D | 25 mm |
| T | 110 mm |
| B | 50 mm |
| A | 214 mm |
| O | 44,6 mm |
| V | 166 mm |
| d | 70 mm |
| R | 96 mm |
| K1 | 70 mm |
| Thread (G) | R1/8“ |
| Bearing number | RTUE70 |
| Bore Diameter (mm) | 70 |
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16



RTUE70 PDF download