- Loyal
- RTUE50
RTUE50 Bearing | Loyal
| RTUE50 interchange NKE RTUE50 | |
| RTUE50 cross reference NKE RTUE50 | |
| RTUE50 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | RTUE50 |
| F | 16 mm |
| E | 50 mm |
| M | 102 mm |
| L | 62,7 mm |
| K | 29 mm |
| H | 90 mm |
| G | 20 mm |
| W | 85 mm |
| D | 16 mm |
| T | 83 mm |
| B | 35 mm |
| A | 148 mm |
| O | 38,1 mm |
| V | 115 mm |
| d | 50 mm |
| R | 69 mm |
| K1 | 49 mm |
| Thread (G) | R1/8“ |
| Bearing number | RTUE50 |
| Bore Diameter (mm) | 50 |
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8



RTUE50 PDF download