- Loyal
- RTUE40
RTUE40 Bearing | Loyal
| RTUE40 interchange NKE RTUE40 | |
| RTUE40 cross reference NKE RTUE40 | |
| RTUE40 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | RTUE40 |
| F | 16 mm |
| E | 50 mm |
| M | 102 mm |
| L | 56,3 mm |
| K | 29 mm |
| H | 88 mm |
| G | 20 mm |
| W | 82 mm |
| D | 16 mm |
| T | 82 mm |
| B | 35 mm |
| A | 141 mm |
| O | 34,9 mm |
| V | 115 mm |
| d | 40 mm |
| R | 58 mm |
| K1 | 49 mm |
| Thread (G) | R1/8“ |
| Bearing number | RTUE40 |
| Bore Diameter (mm) | 40 |
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2



RTUE40 PDF download