- Loyal
- RTUE35
RTUE35 Bearing | Loyal
| RTUE35 interchange NKE RTUE35 | |
| RTUE35 cross reference NKE RTUE35 | |
| RTUE35 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | RTUE35 |
| F | 13 mm |
| E | 40 mm |
| M | 89 mm |
| L | 51,1 mm |
| K | 22 mm |
| H | 80 mm |
| G | 18 mm |
| W | 63 mm |
| D | 12 mm |
| T | 64 mm |
| B | 30 mm |
| A | 131,5 mm |
| O | 32,3 mm |
| V | 102 mm |
| d | 35 mm |
| R | 51 mm |
| K1 | 36,5 mm |
| Thread (G) | R1/8“ |
| Bearing number | RTUE35 |
| Bore Diameter (mm) | 35 |
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8



RTUE35 PDF download