- Loyal
- RTUE20
RTUE20 Bearing | Loyal
| RTUE20 interchange NKE RTUE20 | |
| RTUE20 cross reference NKE RTUE20 | |
| RTUE20 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | RTUE20 |
| F | 9 mm |
| E | 37 mm |
| M | 76 mm |
| L | 43,7 mm |
| K | 19 mm |
| H | 60 mm |
| G | 18 mm |
| W | 50 mm |
| D | 12 mm |
| T | 51 mm |
| B | 25 mm |
| A | 94,5 mm |
| O | 26,6 mm |
| V | 90 mm |
| d | 20 mm |
| R | 33 mm |
| K1 | 32 mm |
| Thread (G) | R1/8“ |
| Bearing number | RTUE20 |
| Bore Diameter (mm) | 20 |
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2



RTUE20 PDF download