- Loyal
- RTUE 90
RTUE 90 Bearing | Loyal
| RTUE 90 interchange NKE RTUE 90 | |
| RTUE 90 cross reference NKE RTUE 90 | |
| RTUE 90 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | RTUE 90 |
| F | 30 mm |
| E | 80 mm |
| M | 190 mm |
| L | 69,5 mm |
| K | 47 mm |
| H | 170 mm |
| G | 40 mm |
| W | 140 mm |
| D | 28 mm |
| T | 130 mm |
| B | 55 mm |
| A | 275 mm |
| O | 46,5 mm |
| V | 215 mm |
| d | 90 mm |
| R | 118 mm |
| K1 | 80 mm |
| Thread (G) | R1/8“ |
| Bearing number | RTUE 90 |
| Bore Diameter (mm) | 90 |
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16



RTUE 90 PDF download