- Loyal
- RTUE 80
RTUE 80 Bearing | Loyal
| RTUE 80 interchange NKE RTUE 80 | |
| RTUE 80 cross reference NKE RTUE 80 | |
| RTUE 80 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | RTUE 80 |
| F | 20 mm |
| E | 70 mm |
| M | 165 mm |
| L | 71 mm |
| K | 41 mm |
| H | 140 mm |
| G | 35 mm |
| W | 120 mm |
| D | 28 mm |
| T | 110 mm |
| B | 50 mm |
| A | 230 mm |
| O | 47,6 mm |
| V | 184 mm |
| d | 80 mm |
| R | 108 mm |
| K1 | 70 mm |
| Thread (G) | R1/8“ |
| Bearing number | RTUE 80 |
| Bore Diameter (mm) | 80 |
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2



RTUE 80 PDF download