- Loyal
- 1206S
1206S Bearing | Loyal
| 1206S interchange NTN 1206S | |
| 1206S cross reference NTN 1206S | |
| 1206S Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 1206S |
| e | 0.25 |
| d | 30 mm |
| D | 62 mm |
| B | 16 mm |
| C | 16 mm |
| Y1 | 2.5 |
| Y2 | 3.9 |
| Y0 | 2.6 |
| Mass | 0.22 kg |
| ra max | 1 mm |
| Weight | 0,22 Kg |
| rs min | 1 mm |
| da min | 35 mm |
| r min. | 1 mm |
| Da max | 57 mm |
| ra max. | 1 mm |
| da min. | 35 mm |
| Da max. | 57 mm |
| Size (mm) | 30x62x16 |
| Nlim (oil) | 12,000 rpm |
| Width (mm) | 16 |
| Nlim (grease) | 10,000 rpm |
| Bearing number | 1206S |
| Dynamic load, C | 15.8 kN |
| Precision class | P0 |
| Static load, C0 | 4.65 kN |
| Bore Diameter (mm) | 30 |
| Outer Diameter (mm) | 62 |
| Calculation factor (e) | 0,25 |
| Radial clearance class | CN |
| Calculation factor (Y1) | 2,5 |
| (Oil) Lubrication Speed | 12 000 r/min |
| Calculation factor (Y0) | 2,6 |
| (Grease) Lubrication Speed | 10 000 r/min |
| Basic static load rating (C0) | 4,65 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 15,8 kN |
| Min operating temperature, Tmin | -20 °C |
| Max operating temperature, Tmax | 120 °C |
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8



1206S PDF download