- Loyal
- 1206K
1206K Bearing | Loyal
| 1206K interchange KOYO 1206K | |
| 1206K cross reference KOYO 1206K | |
| 1206K Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 1206K |
| D | 62 mm |
| d | 30 mm |
| B | 16 mm |
| C | 16 mm |
| Bore | 1.181 Inch | 30 Millimeter |
| Noun | Bearing |
| UNSPSC | 31171532 |
| Weight | 0.216 Kg |
| r min. | 1 mm |
| Da max. | 57 mm |
| ra max. | 1 mm |
| da min. | 35 mm |
| Category | Self Aligning Ball Bearings |
| Size (mm) | 30x62x16 |
| Enclosure | Open |
| Inventory | 0.0 |
| Width (mm) | 16 |
| Weight / LBS | 0.4762 |
| Inch - Metric | Metric |
| Cage Material | Steel |
| Product Group | B00152 |
| Keyword String | Self Aligning |
| Other Features | Allowable Misalignment 2.5 Deg | 1:12 Taper |
| Adapter Sleeve | H-206X |
| Bearing number | 1206K |
| Mounting Method | Tapered Adapter |
| Rolling Element | Ball Bearing |
| Precision Class | ABEC 1 | ISO P0 |
| Outer Race Width | 0.63 Inch | 16 Millimeter |
| Inner Race Width | 0.63 Inch | 16 Millimeter |
| Outside Diameter | 2.441 Inch | 62 Millimeter |
| Manufacturer URL | http://www.koyousa.com |
| Long Description | 30MM Bore; Tapered Adapter Mount; 62MM Outside Diameter; 16MM Inner Race Width; 16MM Outer Race Width; Open; Steel Cage; Double Row of Balls; ABEC 1 | ISO P0; C0-Medium |
| Weight / Kilogram | 0.233 |
| Manufacturer Name | KOYO |
| Internal Clearance | C0-Medium |
| Bore Diameter (mm) | 30 |
| Outer Diameter (mm) | 62 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| Calculation factor (e) | 0.25 |
| Harmonized Tariff Code | 8482.10.50.68 |
| (Oil) Lubrication Speed | 12000 r/min |
| Number of Rows of Balls | Double Row |
| Calculation factor (Y0) | 2.67 |
| Calculation factor (Y1) | 2.55 |
| Manufacturer Item Number | 1206K |
| (Grease) Lubrication Speed | 9900 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 15.6 kN |
| Basic static load rating (C0) | 4.65 kN |
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4



1206K PDF download