- Loyal
- 1206K
1206K Bearing | Loyal
| 1206K interchange FBJ 1206K | |
| 1206K cross reference FBJ 1206K | |
| 1206K Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 1206K |
| D | 62 mm |
| d | 30 mm |
| B | 16 mm |
| C | 16 mm |
| Weight | 0,22 Kg |
| Size (mm) | 30x62x16 |
| Width (mm) | 16 |
| Bearing number | 1206K |
| Bore Diameter (mm) | 30 |
| Outer Diameter (mm) | 62 |
| (Grease) Lubrication Speed | 9900 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 15,6 kN |
| Basic static load rating (C0) | 4,65 kN |
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16



1206K PDF download