- Loyal
- 1206EKTN9
1206EKTN9 Bearing | Loyal
| 1206EKTN9 interchange SKF 1206EKTN9 | |
| 1206EKTN9 cross reference SKF 1206EKTN9 | |
| 1206EKTN9 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 1206EKTN9 |
| D | 62 mm |
| d | 30 mm |
| B | 16 mm |
| C | 16 mm |
| d2 | 40,1 mm |
| D1 | 53 mm |
| Weight | 0,22 Kg |
| da min. | 35,6 mm |
| ra max. | 1 mm |
| r1 min. | 1 mm |
| r2 min. | 1 mm |
| Da max. | 56,4 mm |
| Size (mm) | 30x62x16 |
| Width (mm) | 16 |
| Limiting speed | 15000 r/min |
| Bearing number | 1206EKTN9 |
| Reference speed | 24000 r/min |
| Bore Diameter (mm) | 30 |
| Outer Diameter (mm) | 62 |
| Calculation factor (e) | 0,25 |
| Fatigue load limit (Pu) | 0,24 |
| Calculation factor (kr) | 0,04 |
| Calculation factor (Y0) | 2,5 |
| Calculation factor (Y1) | 2,5 |
| Basic dynamic load rating (C) | 15,6 kN |
| Basic static load rating (C0) | 4,65 kN |
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16



1206EKTN9 PDF download