- Loyal
- 1206-TVH
1206-TVH Bearing | Loyal
| 1206-TVH interchange FAG 1206-TVH | |
| 1206-TVH cross reference FAG 1206-TVH | |
| 1206-TVH Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 1206-TVH |
| e | 0,25 |
| m | 0,221 kg / Weight |
| d | 30 mm |
| D | 62 mm |
| B | 16 mm |
| Size (mm) | 30x62x16 |
| Width (mm) | 16 |
| Cr | 15900 N / Dynamic load rating (radial) |
| Y2 | 3,91 |
| D1 | 51,9 mm |
| d1 | 40,1 mm |
| Y0 | 2,65 |
| Y1 | 2,53 |
| nG | 14000 1/min / Limiting speed |
| nB | 15400 1/min / Reference speed |
| C0r | 4600 N / Static load rating (radial) |
| Bearing number | 1206-TVH |
| Cur | 285 N / Fatigue limit load, radial |
| rmin | 1 mm |
| da min | 35,6 mm |
| Da max | 56,4 mm |
| ra max | 1 mm |
| Bore Diameter (mm) | 30 |
| Outer Diameter (mm) | 62 |
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8



1206-TVH PDF download