- Loyal
- 1206-K-TVH-C3 + H206
1206-K-TVH-C3 + H206 Bearing | Loyal
| 1206-K-TVH-C3 + H206 interchange FAG 1206-K-TVH-C3 + H206 | |
| 1206-K-TVH-C3 + H206 cross reference FAG 1206-K-TVH-C3 + H206 | |
| 1206-K-TVH-C3 + H206 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 1206-K-TVH-C3 + H206 |
| H206 / Adapter sleeve | |
| d | 30 mm |
| m | 0,217 kg / Weight |
| e | 0,25 |
| D | 62 mm |
| B | 16 mm |
| l | 27 mm |
| c | 9 mm |
| Size (mm) | 25x62x16 |
| Width (mm) | 16 |
| m1 | 0,1 kg / Weight, adapter sleeve |
| Y1 | 2,53 |
| d1 | 40,1 mm |
| Y2 | 3,91 |
| Dm | 45 mm |
| Cr | 15900 N / Dynamic load rating (radial) |
| D1 | 51,9 mm |
| Y0 | 2,65 |
| nG | 14000 1/min / Limiting speed |
| nB | 15400 1/min / Reference speed |
| C0r | 4600 N / Static load rating (radial) |
| Bearing number | 1206-K-TVH-C3 + H206 |
| Cur | 285 N / Fatigue limit load, radial |
| d1H | 25 mm |
| ra max | 1 mm |
| db min | 33 mm |
| Da max | 56,4 mm |
| Ba min | 5 mm |
| da max | 35,6 mm |
| Bore Diameter (mm) | 25 |
| Outer Diameter (mm) | 62 |
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8



1206-K-TVH-C3 + H206 PDF download