- Loyal
- RNA4901
RNA4901 Bearing | Loyal
| RNA4901 interchange ZEN RNA4901 | |
| RNA4901 cross reference ZEN RNA4901 | |
| RNA4901 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | RNA4901 |
| D | 24 mm |
| d | 16 mm |
| B | 13 mm |
| C | 13 mm |
| r min. | 0,3 mm |
| Weight | 0,017 Kg |
| Size (mm) | 16x24x13 |
| Width (mm) | 13 |
| Bearing number | RNA4901 |
| Bore Diameter (mm) | 16 |
| Outer Diameter (mm) | 24 |
| (Grease) Lubrication Speed | 14000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 9,4 kN |
| Basic static load rating (C0) | 10,9 kN |
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4



RNA4901 PDF download