- Loyal
- RNA4900.2RS
RNA4900.2RS Bearing | Loyal
| RNA4900.2RS interchange Timken RNA4900.2RS | |
| RNA4900.2RS cross reference Timken RNA4900.2RS | |
| RNA4900.2RS Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | RNA4900.2RS |
| D | 22 mm |
| C | 13 mm |
| r | 0,3 mm |
| Fw | 14 mm |
| Weight | 0,019 Kg |
| Size (mm) | 14x22x13 |
| Width (mm) | 13 |
| Bearing number | RNA4900.2RS |
| Bore Diameter (mm) | 14 |
| Outer Diameter (mm) | 22 |
| Basic dynamic load rating (C) | 7,76 kN |
| Basic static load rating (C0) | 8,06 kN |
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2



RNA4900.2RS PDF download