- Loyal
- 1206-K
1206-K Bearing | Loyal
| 1206-K interchange NKE 1206-K | |
| 1206-K cross reference NKE 1206-K | |
| 1206-K Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 1206-K |
| D | 62 mm |
| d | 30 mm |
| B | 16 mm |
| C | 16 mm |
| Weight | 0,22 Kg |
| r1 min. | 1 mm |
| r2 min. | 1 mm |
| Size (mm) | 30x62x16 |
| Width (mm) | 16 |
| Bearing number | 1206-K |
| Bore Diameter (mm) | 30 |
| Outer Diameter (mm) | 62 |
| Basic dynamic load rating (C) | 15,6 kN |
| Basic static load rating (C0) | 4,7 kN |
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4



1206-K PDF download