- Loyal
- GIPFR 16 PW
GIPFR 16 PW Bearing | Loyal
| GIPFR 16 PW interchange INA GIPFR 16 PW | |
| GIPFR 16 PW cross reference INA GIPFR 16 PW | |
| GIPFR 16 PW Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | GIPFR 16 PW |
| W | 22 mm |
| d | 16 mm |
| D | 32 mm |
| B | 21 mm |
| h1 | 64 mm |
| dk | 28,575 mm |
| C1 | 15 mm |
| l5 | 8 mm |
| d4 | 22 mm |
| d2 | 42 mm |
| d1 | 19,3 mm |
| d5 | 28 r/min |
| Angle | 15 ° |
| Weight | 0,22 Kg |
| l3 min. | 28 mm |
| l4 max. | 85 mm |
| l7 min. | 23 mm |
| r1 min. | 0,3 mm |
| Size (mm) | 16x32x21 |
| Width (mm) | 21 |
| Thread (G) | M16X1,5 |
| Bearing number | GIPFR 16 PW |
| Bore Diameter (mm) | 16 |
| Outer Diameter (mm) | 32 |
| Basic dynamic load rating (C) | 39 kN |
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8



GIPFR 16 PW PDF download