- Loyal
- 5306 2RS
5306 2RS Bearing | Loyal
| 5306 2RS interchange CYSD 5306 2RS | |
| 5306 2RS cross reference CYSD 5306 2RS | |
| 5306 2RS Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 5306 2RS |
| D | 72 mm |
| d | 30 mm |
| B | 30,2 mm |
| C | 30,2 mm |
| r min. | 1,1 mm |
| Weight | 0,51 Kg |
| Size (mm) | 30x72x30.2 |
| Width (mm) | 30,2 |
| Bearing number | 5306 2RS |
| Bore Diameter (mm) | 30 |
| Outer Diameter (mm) | 72 |
| Basic dynamic load rating (C) | 34,3 kN |
| Basic static load rating (C0) | 25,2 kN |
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)



5306 2RS PDF download